Mehmet EĞRİBOYUNOĞLU

Çayeli Bakır İşletmeleri İSG Çevre ve Güvenlik Müdürü

Mehmet EĞRİBOYUNOĞLU

Biyografi

 

1999 yılında Orman Bakanlığı’nın taşra teşkilatında aldığı görev sonrasında 2001 yılından bu yana metal madenciliği sektöründe çalışmaktadır. Bergama Ovacık (Newmont) ve Tüprag Kışladağ (Eldorado Gold) altın madenlerindeki tecrübeleri sonrasında 2007 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük yeraltı metal madeni Çayeli Bakır İşletmeleri’nde (First Quantum Minerals) İSG, Çevre ve Güvenlik Müdürü olarak, işletmenin en değerli varlığı olan İNSAN’ın ve çevrenin korunması çalışmalarına liderlik etmektedir.

 

“Asıl cevherimiz çalışanlarımız” felsefesiyle, işletmede bir öncelikten ziyade temel bir değer olarak kabul edilen iş sağlığı ve güvenliğine olan sahiplenmenin artması ve bir yaşam biçimi haline gelmesinde ciddi mesafeler alınması ve 600 güne yakın “kayıp zaman yaralanmalı kazasız” çalışmanın başarılmasında aktif rol oynamıştır.

 

Dünya madencilik devlerinin üyesi olduğu Kanada Madenciler Birliği’nin “Sürdürülebilir Madenciliğe Doğru” inisiyatifi kapsamında, iş sağlığı güvenliği ve çevre konularında yaptığı çalışmalar ‘Liderlik Ödülü’ne layık görülmüş ve Çayeli Bakır İşletmeleri Kanada dışında bu ödülü alan ilk firma olmuştur.

 

1977 doğumlu Mehmet Eğriboyunoğlu lisans eğitimini Ege Üniversitesi’nde tamamlamış,  sonrasında ILO - Uluslararası Çalışma Örgütü’nün iş sağlığı ve güvenliği konusunda master, NEBOSH sertifika ve diploma programlarına katılmıştır.