Nuri ERSAN

Dönüşen Adam CEO

Nuri ERSAN

Biyografi

İstanbul, 1967- İstanbul doğumlu Nuri Ersan, Dönüşen Adam İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitim Hizmetleri ve Yönetim Danışmanlığı şirketinin kurucusu ve baş danışmanıdır.
Maarif Koleji-Kadıköy Anadolu Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi – Uluslararası İlişkiler bölümünden lisansını almıştır. Yine aynı üniversitede Avrupa Birliği Sosyo-Kültürel Yapısı alanında yüksek lisansına başlamış ve bu dönemde iş hayatına atılmıştır. Gemi yakıt brokerliği, deniz lojistiği ve intermodal taşımacılık alanlarında 7 yıl çalışmış ve bu dönemde Avrupa ve BDT ülkelerinde çok sayıda lojistik projesini idare etmiştir. DHL olan Berben Express’teki uluslararası karayolu departmanını kurmuş, yurtdışı satış ve organizasyon görevlerini müteakip Berben Logistics – Kargocare şirketlerinin genel müdürlüğünü bir müddet yürüttükten sonra BP’ye geçmiştir. BP’de Marmara Bölge İkmal Koordinatörü olarak göreve başlamış, akaryakıt gemi ikmal hareketlerini yönetmiş ve daha sonra yine BP’de İSG alanında sürecek yolculuğuna başlamıştır.
BP’nin Avrupa Lojistik İş Ünitesi'nde (EMed - Doğu Akdeniz – Yunanistan - Türkiye – Kıbrıs Rum Kesimi) bölge HSE (İş Sağlığı, İş Güvenliği, Çevre Yönetimi) eğitim ve projeler koordinatörü olarak hizmet verdikten sonra kendi isteğiyle ayrılıp 2002 yılında Dönüşen Adam'ı kurmuştur.
BP’de çalıştığı süre boyunca yurtdışında bir çok eğitime katılmış, araştırma gruplarında yer almış ve Risk Değerlendirme’den, Kaza Analizi’ne , Kriz Yönetimi’nden, Uykusuzluk ve Yorgunlukla Mücadele’ye kadar 30’a yakın başlıkta 7500 kişiyi aşan bir kalabalığa çok çeşitli iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri vermiştir.
Yine bu dönemde hem Avrupa’da ve hem de özellikle İngiltere’de çeşitli eğitici eğitimlerine katılmış ve İngiltere’de İş Sağlığı ve Güvenliği konularında beklenen en yüksek seviyedeki diploma programlarını bitirmenin ve sınavlarını vermenin yanısıra Sunbury’de Acil Durum ve Kriz Yöneticiliği Plancısı ve Eğitmeni, Vardiya Yönetimi, Uykusuzluk ve Yorgunlukla Mücadele, Filo ve Sürüş Riskleri, Lojistik Risklerinin Yönetimi konularında detaylı eğitim ve atölyelere katılarak BP Türkiye’yi temsil etmiştir. Le Creuzot Fransa’da BP Türkiye onun koçluğunda ilk Avrupa derecesini almış, koçluğunu Nuri Ersan’ın yaptığı Omsan-BP sürücüsü Özcan Hocaoğlu, Malezya, Kuala Lumpur’da F1 Sepang pistinde düzenlenen ve sayısız etaptan oluşan yarışmalarda 17000 tanker sürücüsünün katıldğı elemelerden geçerek dünya altıncısı olmuştur. Bu senelerde Nuri Ersan hem sürüş hem de akaryakıt lojistiği konusunda geliştirdiği eğitim sistemi ve operasyon süreçleri ile BP Türkiye’nin alanında hala öncü rolünde önemli pay sahibi olmuştur.
Çalıştığı dönem boyunca hem ulusal ve hem de uluslararası sektör kazalarında uzman olarak görev almış, Türkiye, İngiltere, Belçika ve Azerbaycan’da ölümlü kaza ve kök sebep analizi takımlarında görev almıştır.
2
İskoçya Aberdeen’de yerleşik off-shore ve on-shore petrol arama, depolama, petrol boru hatları, inşaat işleri vb. kapsayacak şekilde BP’nin onaylı eğitim okulundan davranış odaklı isg yönetimi eğitici eğitimini almış (Behavioural Safety Auditing) ve sözlü ve yazılı sınavlardan geçerek BTC (Baku Tbilisi Ceyhan Pipeline) projesinde hala sürmekte olan danışmanlık ve eğitmenlik görevine başlamıştır.
Nuri Ersan Dönüşen Adam’ın kuruluşundan itibaren, Türkiye’deki en yüksek cirolu ilk 100 sanayii işletmesinden 53’üne danışmanlık yapmış, binlerce kişiye 30’un üzerinde başlık ve düzende eğitimler vermiştir. Aşağıdaki şirketlerde eğitim ve sistem kurulumları - davranış odaklı güvenlik yönetimi dahil) risk analizi, tehlike tesbiti çalışmalarını yönetmiş, 1997 yılından itibaren petro-kimya sektöründe Petkim, Tpao, Tüpraş, Botaş, Total, Shell, Bp, Brisa otomotivde Otokar, Otosan, Ford, Toyota, ilaç sektöründe Sanovel, Ezcacıbaşı-Baxter, inşaatta Tekfen, Soyak, Alarko, Tepe, Limak, Bovis, Halliburton, Schlumberger, CCIC, TD Williamson, teknolojide Vestel, demir çelikte Kaptan Demir Çelik, çimentoda Lafarge, gıda sektöründe Nestle, ulaştırmada TCDD ve daha bir çok ulusal ve uluslararası sektör lideri kurumda deneyimlerini hem teorik ve hem de saha odaklı olarak geliştirmiştir.
Nuri Ersan eğitimlerini İngilizce ya da Türkçe olarak verebilen nadir İSG danışman/eğitmenlerindendir. Bunun yanında, İngiliz İş Güvenliği Konseyi’nden (BSC), IDipSM Uluslararası İş Güvenliği Yönetimi Diploması (International Diploma in Safety Management) sahibi ve Uluslararası Risk ve Güvenlik Yönetimi Enstitüsü üyesidir (Member of the International Institute for Risk and Safety Managemenet - MIIRSM). Ayrıca yine Londra’da bulunan ve Avrupa’nın en saygın motorist eğitim enstitüsü Uluslararası İleri Motoristler Enstitüsü üyesidir. (AIAM - Institute of Advanced Motorists – IAM Fleet London)